Chystáte se stěhovat handicapované osoby, upoutané na invalidní vozík, a jste jejím opatrovníkem? A nemáte přitom při ruce nikoho dalšího, kdo by vám se stěhováním, a zejména s přípravnými pracemi pomohl? Jakých zásad se držet, aby stěhovací proces proběhl zdárně a bez stresových situací?
Začněte s přípravami včas – když se stěhují dva zdraví mladí lidé, například z bytu do bytu v jednom městě, postačí jim na přípravné práce třeba jen čtrnáct dnů nebo týden. Stěhovací firma pak zajistí pouze převoz věcí. Stěhování handicapovaného člověka ale může být mnohem náročnější. V první řadě budete na balení věcí sám nebo sama, což vám zabere mnohem více času. Dále bude zřejmě zapotřebí rozebrat nábytek, a pokud si s tím neporadíte, lze tímto úkolem pověřit stěhovací firmu. Vzhledem k větší časové náročnosti se pak vyplatí objednávat stěhováky alespoň pět týdnů předem
Akce na klíč – někdy se vyplatí domluvit se stěhovací firmou stěhování na klíč. Nemusíte pak zajišťovat ani balení věcí, ani rozmontování nábytku, a ani rozmístění nábytku a věcí v novém bytě. Stěhovací firma může zajistit i montáž bytových doplňků (zrcadel, polic, svítidel, žaluzií) a zapojení domácích spotřebičů, a to se týká i stěhování kuchyní včetně kuchyňské linky. Nezapomeňte také na malování bytu a pokládku koberců či jiných podlahových krytin (je-li to nutné či možné), což jsou práce, které musíte zvládnout ještě před stěhováním.
Parkování před domem – toto si poznamenejte a řešte co nejdříve, protože kupříkladu parkování v Praze je placené, a stěhovací vůz musí mít ve vyhrazený den již parkovací místo zajištěné. To vám za poplatek umožní odbor dopravy na městském magistrátu, ovšem pozor – lhůta vyřízení žádosti je ze zákona 30 kalendářních dnů, a tak o parkovací výjimku zažádejte v dostatečném předstihu před stěhovací akcí.