Jaká rizika přináší umělá inteligence

S nástupem nového chatovacího systému ChatGP se umělá inteligence opět stala ožehavým tématem. Jedná se totiž o další krok ve zlepšování jejích možností. V tomto případě jde o systém, který je schopen se učit na základě dotazů i odpovědí uživatelů, a očekává se, že v dohledné době bude konverzace s ním téměř nerozeznatelná od konverzace s opravdovým člověkem.

 

Avšak ačkoliv tento vývoj vzbuzuje v mnoha vědcích nadšení, běžná veřejnost je poněkud opatrnější. Zajímá je totiž, zda tato a jí podobné technologie nemohou být v budoucnu zneužitelné, ať už druhými lidmi, nebo samy vyhodnotí, že je to nejlepší, co mohou udělat.

 

umělá inteligence se učí podobně jako člověk

 

V současné době vědci veřejnost uklidňují. Zatím ještě nejsme na takové úrovni, aby hrozilo nějaké velké riziko. Je však pravdou, že se k ní velmi rychle blížíme. Je tedy rozhodně potřeba se zamyslet nad tím, co je ještě akceptovatelné, a co nikoliv.

 

To platí zvláště nyní, kdy se do módy dostávají takzvané „chytré domácnosti“, kde jsou i všechny přístroje propojeny pomocí internetu a řízeny hlavním počítačem, případně na dálku člověkem. Pokud totiž tento počítač dostane pod plnou kontrolu umělá inteligence, může to skutečně způsobit značné nepříjemnosti.

 

technologie jsou stále více propojené

 

Mnohem větší problém by samozřejmě byl jejich využití ve vojenské či státní správě, kde by mohlo dojít k vyzrazení důležitých vojenských nebo státních tajemství. Rozhodně je tedy na místě se ptát, jaká opatření jsou přijímána pro to, aby k něčemu takovému nedošlo.

 

V současné době je tím hlavním fakt, že takto vyspělá umělá inteligence je využívána pouze v rámci specializovaných laboratoří a serverů, kde je navíc přísně monitorována. Její postup v učení i to, co se učí, je pečlivě hlídáno, a pokud nastanou problémy, je možné ji kdykoliv vypnout.

 

Navíc zatím není širší veřejnosti k dispozici v podstatě nic víc, než konverzační program, o kterém se navíc moc dobře ví, že jde o umělou inteligenci. Příliš škody tedy napáchat nemůže. Ovšem jak to bude vypadat v budoucnu už je jiná otázka.