Dovolená na kolech v Jeseníkách i mimo hlavní sezónu

Někteří lidé považují hory za sportovní výzvu, nehledí nalevo, napravo a podstupují tu náročné pěší výstupy, výjezdy a sjezdy na horských kolech, a přitom jim mnohdy uniká to podstatné kolem nich – krásy okolní přírody, nádherné daleké rozhledy a svěží ionizovaný vzduch. Co je však na horách velmi příznivé, a kde se s tím jinde jen stěží setkáte, je nízká hustota osídlení, božský klid a energie, která tu panuje i bez přítomnosti davů turistů.

Hrubý Jeseník

Jistě, že na horských stezkách potkáte tu a tam podobné nadšence, jako jste vy sami, ale rozhodně to nebude probíhat v podobném duchu, jako v Praze na Václavském náměstí.

Dovolená v Jeseníkách

Největší pozornost návštěvníků našich hor je soustředěna do Krkonoš. To je celkem oprávněné, protože je to naše nejvyšší pohoří, navíc propagované již od doby socialismu jako chlouba naší vlasti. Do Krkonoš se dříve jezdilo především lyžovat, ovšem dnes stoupá obliba horských cyklostezek a mnohdy tu potkáte více cyklistů, než pěších turistů. Patříte-li i vy mezi podobné milovníky cyklistiky, vypravte se spolu s námi do Jeseníků. Je zde také řada zajímavých úseků pro rekreační sport, a mohli bychom začít například od levného ubytování v Malé Morávce https://apartmanymax.cz/ubytovani/, odkud vede okružní trasa do Karlova pod Pradědem, Nové Vsi a Dolní Moravice.

panorama Jeseníků

Další zajímavou tratí pro cyklisty je silnice č. 445 z Malé Morávky do Karlovy Studánky a odtud buď do Ludvíkova a Vrbna pod Pradědem, Karlovic, Andělské Hory a Rudné pod Pradědem. Zalíbit by se vám mohl ú úsek ze Zlatých Hor na Rejvíz, k rozhledně Zlatý Chlum, k okresnímu městu Jeseník a Lipové – lázní, případně s výstupem na Ramzovou a výjezdem lanovkou na Šerák. Obdivovatelé technických staveb moderní doby jistě nezapomenou navštívit přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně, jejímž ostrým kontrastem je zámek Velké Losiny pod Loučnou nad Desnou.