Co si počít s raftem na Vltavě


Domluvili jste se v partě přátel, že byste mohli splout Vltavu na raftu, a dosud jste na této řece nebyli a nemáte žádné vodácké zkušenosti? Pak byste měli vědět, že raft je plavidlo o něco pomalejší, než kánoe a kajaky, a že se na jeho palubu vejdou čtyři až šest vodáků. Vltava je sice svižněji tekoucí řeka s obtížností WW I, ale je velmi přehledná a široká, a tak tu nebývá mnoho obtížných úseků. Přesto je třeba, aby se posádka raftu domluvila tak, aby byl dobře ovladatelný.

Rožmberk nad Vltavou

Dodržujte zásadní pokyny – na raftu by měl být vždy jeden kormidelník (vzadu) a měl by sledovat vývoj plavby v proudnici a podle toho také předpokládat směr jízdy. Kormidelník musí být vždy nejzkušenější vodák a na raftu to platí dvojnásob. Když má raft zatočit doleva, kormidelník vydá hlasitý a rázný povel například „vpravo vpřed a vlevo kontra“ – to znamená, že ti, co pádlují na levé straně, zaberou zpětným záběrem pádla a ti vpravo zaberou dopředu, čímž se loď poměrně rychle pootočí vlevo – takovýto povel je například důležitý, pokud je před raftem nebezpečný kmen nebo balvan.

Vltava v Českém Krumlově

Důležitá jsou tu i chodidla – zásadní roli hraje umístění vodáků na raftu, kteří jsou tu posazeni na bočnicích (nafukovacích válcích), a zapírají se chodidly do vázacích popruhů, jen tak mohou pádlem efektivně zabírat dopředu nebo kontra. Kdyby se vodák chodidly nezapřel, mohl by za jízdy z raftu vypadnout, a to by znamenalo jasný povel: „Muž nebo žena přes palubu!“

Nemějte však obavy, že byste plavbu po Vltavě s raftem nezvládli, půjčovna, která vám raft Vltava pronajme, je úplně v klidu a každého vodáka bere za sobě rovného, a řeka je tu tak příjemná ke splouvání, že i kdybyste se tu s raftem točili dokola, nehrozí vám tu žádná vážnější nehoda. Plavba s raftem po Vltavě je spíše recese, ovšem doporučujeme ji zorganizovat raději v polovině června nebo koncem srpna, kdy tu není tolik vodáků a nejsou tu přeplněné kempy.