Cestuj časem


Patnáctý ročník festivalu Ostravská muzejní noc nabídne až do nočních hodin bezplatný vstup do galerií, muzeí, uměleckých škol, technických památek, televizních studií či radnice. Dokonce bude vypraveno několik autobusových linek, kterými se mohou návštěvníci zdarma přemísťovat. Ostravské muzeum už v odpoledních hodinách pořádá komentovanou vycházku pro rodiny s dětmi přes pamětní místa, která přiblíží cestu časem i těm nejmenším. Následují prohlídky stálých muzejních expozic. Ať už archeologických, tak geologických, mineralogických, paleontologických. A etnografických, které mapují historii hornictví.

Muzejní noc

Pro děti i dospělé jsou připraveny testy, kterými si mohou vyzkoušet, jestli jsou schopni zařadit vystavené předměty na časové ose rozvoje města. Ve večerních hodinách je pod laubami muzea připraven swingový koncert. Při jehož doprovodu si budou moci venku všichni zatančit. Milovníci výtvarného umění si tuto muzejní noc přijdou na své. Volné vstupy budou nejen do Galerie výtvarného umění. Ve které je možné navštívit výstavu obrazů Toyen, Viktora Freša a Jitky Válové. Ale připraveny jsou i oblíbené workshopy, s možností vlastního výtvarného projevu. Kapela Koks vystoupí ve vnitřních prostorách s vlastním repertoárem ve stylu jazzu, rocku, funky i jazzu.

Galerie

Městská galerie současného umění Plato připravila komentovanou prohlídku monografické výstavy Julie Bény, poté prohlídku přilehlé zahrady a na závěr přednášku, věnovanou historii hlavního sídla. Ve Výtvarném centru Chagall je možné navštívit výstavu obrazů Jana Václava Sládka. Která je zároveň doprovodnou akcí hudebního festivalu. Volná prohlídka je připravena i na výstavu fotografií Petra Sikuly. Muzeum a galerie Mlejn nabízí v hodinových intervalech komentovaní prohlídky. Které jsou věnované historii města. V galerii je ke shlédnutí aktuální výstava a v muzeu mlýnků si je mohou všichni prohlédnout a vyzkoušet mletí na šrotovnících. Otevřeno bude i v Galerii Jáma 10, Galerii Gong, Slezskoostravské či Galerii Díra.